ایران آماده اتصال به شبکه پرداخت جهان

1396/07/24

به گزارش بانکداران ۲۴ ( Banker )، شرکت خدمات انفورماتیک اواخر هفته گذشته ، به نمایندگی از بانک مرکزی در خصوص فراهم کردن امکان اتصال به شبکه های بین المللی پرداخت در قالب یکی از پروژه های استراتژیک نقشه راه بانک مرکزی، با شرکت BPC روسیه قرارداد همکاری امضا کرد.
همچنین اوایل سال جاری رییس کل بانک مرکزی در سفر خود به مسکو از اتصال سوئیچ کارت های بانکی دو کشور سامانه"شتاب" و سامانه "میر" خبر داد و افزود: با نهایی شدن طرح، گردشگران دو کشور از خدمات این کارت ها و استفاده از دستگاه های خودپرداز و پایانه های فروش بهره مند خواهند شد
حال با انعقاد این قرارداد و ایجاد زیر ساخت های لازم برای اتصال به سوئیچ های منطقه ای مانند میر روسیه می توان برای اتصال به شبکه شتاب بین المللی امیدوار بود.
در همین راستا سید ابوطالب نجفی در این باره به ایبِنا گفت: پس از برجام، بحث اتصال به شبکه های بین المللی پرداخت از جمله ویزا کارت، مستر، UPAچین و GCB ژاپن مطرح بود.
وی ادامه داد: این اتصال و ورود کارت های بانکی خارجی به ایران، نیازمند این است که بانک های ما هم توان صدور و پذیرش کارت های بین المللی را داشته باشند.
مدیر عامل شرکت خدمات انفورماتیک تصریح کرد: برهمین اساس یکی از مهمترین پیش نیازهای این اتصال وجود شبکه ای به روز و ایمن متناسب با استانداردهای روز دنیا مثل EMV است و بانک مرکزی برای حرکت به این سمت، اجرای این طرح را در دستور کار خود قرارداد زیرا در زیرساخت های فعلی این امکان وجود ندارد.